MYLNE MYŚLENIE O PSACH.
Opublikowano: 2020-02-02

MYLNE MYŚLENIE O PSACH.

„A mój szczeniak jest taki niedobry, wszystko gryzie włącznie z nami, ale będzie duży, to z tego wyrośnie.” Jak wiele osób żyje jeszcze w takim przekłamanym myśleniu że szczeniak, który stwarza wiele problemów wyrośnie z nich sam samoistnie. Otóż nie wyrośnie, a jeżeli się go dobrze nie poprowadzi, to im bardziej będzie starszy, tym problemy będą się jeszcze bardziej nasilać i to bardzo mocno. Zawsze należy pamiętać, że ogromnie ważna jest umiejętnie przeprowadzona socjalizacja w odpowiedniej fazie życia.

Jeszcze raz powtórzę, socjalizacja musi być bardzo przemyślana i umiejętnie przygotowana dla każdego szczeniaka.

Nieumiejętne wprowadzanie szczeniaka w życie może mieć później bardzo negatywne skutki zarówno jak i dla psa, tak i dla właścicieli. Bo jednym zdaniem mówiąc i najprościej, to niefajnie żyje się z niefajnym psem. Jeżeli już coś poszło nie tak, bądź szczeniak jest już po przejściu w krytycznej fazie życia procesu socjalizacji, wchodzimy w resocjalizację, która jest o stokroć cięższa i wymaga dużego zachodu. Wyobraźmy sobie, że spotykamy się na przykład z czteromiesięcznym szczeniakiem, który przeszedł kompletnie nie taką socjalizację, jak trzeba, wszytko go przeraża, jest agresywny, nie ma z nim praktycznie kontaktu. W takim wypadku, jak i wielu trzeba się mocno napracować, aby wszytko zepsute, albo zaniedbane odpracować.

Bardzo istotną sprawą w całej pracy z psami, oprócz oczywiście mnóstwa przeróżnych czynników, jest zapobieganie zachowaniom agresywnym. A wszystkie te aspekty, jak brak socjalizacji, zła socjalizacja, nieumiejętna praca z psami, brak prawidłowej wiedzy na temat psów doprowadza właśnie do agresji u psa. Dlatego pamiętajmy, że umiejętna praca z psami jest ogromnie ważna i że pies sam z siebie nie wychowa się na fajnego psa.