Nauka i wychowanie psa nie polega na pokazywaniu efektownych obrazków z cyklu amerykańskich filmów „zabili go i uciekł”, ale efektywnym procesie, który trwa i który będzie pozytywnie wpływał i rzutował na całe późniejsze życie psa, a żeby w ogóle taki proces można było rozpocząć i kontynuować należy stworzyć psu jak najlepsze i najbardziej przyjazne warunki do nauki.
I tymi warunkami na pewno nie są grupowe spotkania całkowicie obcych sobie, przypadkowo spotkanych, niestabilnych emocjonalnie i wykazujących zachowania problemowe psów i ich właścicieli.
Proszę pamiętać, że to co często podoba się właścicielom, czy „efektownie” wygląda dla oka laika wcale nie jest dobre dla psów.
Drogi opiekunie postaraj się proszę wczuć w emocje swojego psa i odpowiedz sobie na pytanie, przekładając to trochę na taką bardziej ludzką sytuację jak byś się czuł i jakie miał byś emocje, gdybyś został zaprowadzony na przysłowiowy spacerniak do zamkniętego więzienia i byłbyś zmuszony przebywać przez określony czas w towarzystwie osób (więźniów), których kompletnie nie znasz, a których przeszłość, jest różna i różne są ich charaktery, zachowania, przyzwyczajenia, stany emocjonalne.
Na pewno nie czułybyś się komfortowo w takiej sytuacji chodzić w kółko wśród obcych Tobie podejrzanych osób, które byłby zdolne do różnych rzeczy, ale nie do końca jeszcze wiesz jakich.
Jeden by ci groził, drugi udawał przyjaciela, kolejny miałby jakiś interes i możnaby tak wymieniać i wymieniać, a Ty w tym wszystkim miałbyś na przykład przyswoić jakąś wiedzę… Czy jakbyś był zdenerwowany, zlękniony, przestraszony, pobudzony, zdezorientowany, czy w sposób prawidłowy cokolwiek byś przyswajał?
Nie, bo aby się prawidłowo czegoś nauczyć, trzeba mieć stworzone ku temu odpowiednie warunki…
Chcąc fajnie wychować swojego psiego przyjaciela nie osiągniesz tego zmuszając psa do chodzenia w kółko wśród obcych mu problemowych psów i nakazywania mu wykonywania przy zastosowaniu metod i narzędzi awersyjnych technicznych komend, bądź przekupując go smaczkami, szapakami, piłeczkami.
Aby psa mądrze, humanitarnie uczyć i przygotować do życia należy stworzyć mu do tego odpowiednie dla niego warunki.
Nasi psi uczniowie w swoim psim Collegu LikeDog mają tak stworzone warunki, aby czuły się jak najbardziej komfortowo i dobrze.
U nas żaden pies nie przechodzi beznadziejnej tresury, a uczy się w sposób mądry i humanitarny samych ważnych życiowych rzeczy i spraw i jest mądrze przygotowywany do życia.
W psim Collegu LikeDog psi uczniowie
mają możliwość nauki w warunkach domowych – i do tego właśnie służy „domek” LiekDog, gdzie psiaki uczą się jak należy zachowywać się na co dzień w domu, oswajają się z wieloma sprzętami gospodarstwa domowego, poznają przeróżne powierzchnie, dźwięki, struktury;
mają możliwość nauki, poznawania i oswajania się z różnymi przedmiotami, postaciami, strukturami, dźwiękami jakie mogą spotkać w swoim życiu codziennym na specjalistycznie przygotowanym do pracy i nauki pierwszym placu szkoleniowym, czyli tak zwanym środowisku zróżnicowanym;
mają możliwość nauki i rozwoju swoich predyspozycji fizycznych, gdzie mając do dyspozycji specjalistyczne zabawko-przeszkody na drugim placu szkoleniowym, doskonalą swoją koordynację, skoczność z świadomość tylnych łap, uważność, świadomość ciała, skupianie uwagi i aktywizują swoje procesy myśleniowe.
mają możliwość nauki poprawnych psich zachowań i poprawnej psiej komunikacji od specjalistycznie przygotowanej do nauki jedynej w Polsce psiej Kadry Nauczycielskiej, którą tworzą psy mądre, analizujące, dobrze zsocjalizowane, społeczne, rewelacyjnie znające psią komunikację.
Drogi opiekunie podejdź do procesu nauki i wychowywania swojego psiego przyjaciela w sposób mądry, rozsądny i przemyślany. Zawsze zastanów się co i w jakich warunkach wykonujesz ze swoim psem i jak to ma się przełożyć i jak się przekłada na Wasze wspólne, codzienne życie.
— Zdjęcie poglądowe zaczerpnięte z internetu, dla zobrazowania sobie, co czują psy wpuszczane często przez ludzi w niekomfortowe dla nich sytuacje i zmuszane do grupowych tresur.