PAMIĘTAJMY, ŻE PSY TO ISTOTY CZUJĄCE I MYŚLĄCE.
Opublikowano: 2020-03-02

PAMIĘTAJMY, ŻE PSY TO ISTOTY CZUJĄCE I MYŚLĄCE.

Żaden pies nie chce być źle traktowany przez człowieka, za to potrzebuje zrozumienia, szacunku i przede wszystkim tego , aby właściciel nie kazał mu być człowiekiem, a dał możliwość pozostania psem, który ma różniące się zachowania i potrzeby od człowieka. Aby mieć fajnego, kontaktowego, mądrego, stabilnego emocjonalnie psa, który umie sobie radzić ze swoimi emocjami mając do czynienia z przeróżnymi bodźcami na codzień, musimy umieć mądrze go prowadzić przez życie, mądrze uczyć, na pewno nie tresować, nic nie robić w sposób awersyjny.

Mało osób rozumie psią psychikę, mało osób zastanawia się co potrzebuje pies, jak go mądrze i umiejętnie wprowadzić w tajniki życia ludzkiego, które dla psów wcale nie jest łatwe, za to jeszcze dużo osób bez problemu poddaje swoje psy beznadziejnym tresurom, bez problemu zakładają swoim psom badziewne przedmioty wywołujące ból i strach typu: kolczatki, obroże prądowe i łańcuszki zaciskowe. Mnóstwo psów ma bardzo smutne życie i wcale nie są szczęśliwe przy właścicielach z “doklejonymi” uśmiechami na zewnątrz i mówiących słowa wręcz wyuczone jak regułkę na pamięć, za to bez żadnego pokrycia, jak to “kochają swoje pieski i chcą dla nich jak najlepiej”. Znaczna ilość psów jest w ogóle nie zrozumiana przez swoich właścicieli. A dzieje się to często dlatego tak, że ludzie nie znają się kompletnie na psiej psychice, na tym jakie sygnały wysyła do nas pies.

I tak na przykład możemy sobie wyobrazić widok psa, który żyje w ciągłym stresie, który jest mocno ciągle pobudzony, który jest zagubiony, który ma ciągły wytrzeszcz i bez przerwy zieje, a jego kompletnie nie znający się na psiej psychice właściciel uważa, że jego ustały pies jest szczęśliwy i radosny, no bo przecież tak w kółko lata i się śmieje. Pies zrównoważony psychicznie, opanowany, dumny, myślący będzie chciał na spokojnie spędzać większość czasu będąc przy swojej ludzkiej rodzinie. I tego życzę wszystkim psom, aby w końcu przestały być traktowane, jak biedne cyrkowe zwierzęta, a w końcu zostały zrozumiane i szanowane.