“OJ PIESKI”, “OJ CHCĘ GŁASKAĆ”.
Opublikowano: 2020-08-02

“OJ PIESKI”, “OJ CHCĘ GŁASKAĆ”.

  • “Oj pieski”,
  • “Oj chcę głaskać”,
  • “Oj synuś zobacz pieski, no leć pogłaskać “
  • “Idź daj pieskowi kawałek ciasteczka”
  • “Niech się pieski przywitają, mój Azor nic nie zrobi”

Na pewno bardzo wielu ludziom nie są obce te słowa i muszą się zmagać z wieloma sytuacjami podczas spaceru ze swoim psiakiem, gdzie chcieliby mieć spokój, być tylko dla siebie, cieszyć się wspólnym spacerem, kiedy oni i ich pies potrzebują czasu, spokoju, kiedy psiak jest w trybie poznawania wszystkiego dookoła, kiedy potrzebuje bardzo dużego wsparcia przewodnika, ale niestety przewodnik zamiast czerpać radość ze spaceru, bądź próbując pokazać mądrze psu otaczający go świat musi się rozglądać dookoła i ochraniać swojego psa przed wścibskimi wszędobylskimi.

I na pewno niejedna osoba, która ochrania swojego psa przed tymi wszystkimi innymi obcymi nie raz usłyszała wyrzuty w stylu: “No też mi psa nie można pogłaskać”, “No ja chciałam się tylko przywitać”, “No ale dlaczego?”, “No ja się nie boję, mnie pieski lubią”, “Ale jak to?” “Ale Pani /Pan wredny”. I na pewno też niejednej osobie zrobiło się dziwnie, nieprzyjemnie, głupio. Ale kompletnie niepotrzebnie. To właściciel, który chroni swojego psa przed obcymi i ich ciumkaniem, zaczepianiem, dotykaniem postępuje jak najbardziej prawidłowo.

Mój pies to nie jest dobro społeczne. To nie jest ktoś, kogo każdy może dotykać, oklepywać, ciumkać, głaskać, karmić i robić jeszcze wiele innych rzeczy‼️ Dlatego nikt obcy nie ma prawa do niego się zbliżać, dotykać go, czy cokolwiek robić, jeżeli ja i mój pies tego nie chcemy. A my nie chcemy tego nigdy i tego nikt z nas kompletnie nie potrzebuje. Tak samo nie chcemy, aby ktokolwiek podchodził do nas z psem, albo puszczał w naszym kierunku psa. A nie chcemy tego nigdy i my tak samo nie rzucamy się na obce osoby, nie chcemy ich dotykać, głaskać, nie zaczepiamy ich, nie odzywamy się do nich i nie podbiegamy z ciasteczkiem, aby wsadzić go do buzi przechodzącej osoby. Podejście obcej osoby często jest dla psa ogromnym dyskomfortem, zagrożeniem, nie mówiąc już o tym, co on czuje jak ktoś wyciąga w jego kierunku rękę.

Dlatego szanujmy innych, szanujmy innych przestrzeń i zanim zacznie nas coś korcić, żeby na przykład podejść i oklepać komuś psa, zastanówmy się, czy my byśmy tak chcieli, aby ktoś obcy do nas podchodził, czy podbiegał i nas tarmosił.