ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJEGO PSA.
Opublikowano: 2021-03-04

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJEGO PSA.

Bardzo często niektórzy właściciele mają pretensje do swoich psów o rzeczy , które sami powodują swoim zachowaniem .

Jeżeli już mamy do czynienia z różnymi problemami, to wszelkie zmiany w życiu ze swoim psem, należy przede wszystkim zacząć od siebie, jeżeli sytuacja tego wymaga, a właściciel ma wyjaśnione przez behawiorystę, dlaczego dzieje się tak, albo tak.

  • Nie można wymagać od swojego psa spokojnego stanu umysłu, jeżeli swoją osobą poprzez niepoprawne zachowanie w stosunku do swojego psa sami powodujemy coś całkiem odwrotnego.
  • Nie można wymagać, aby pies czegoś nie robił, jeżeli sami go prowokujemy, aby to zrobił.
  • Nie można wymagać od swojego psa, aby sam podejmował decyzje dobre dla nas wystawiają go na bardzo kuszące w wielu sytuacjach bodźce i wkurzać się, że pies na przykład uciekł z posesji, gdzie żyje na niej sam sobie, a do tego ma ciągle otwartą bramkę .

    Pamiętajmy, że każdy właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa i od niego zależy bardzo dużo, to jaki będzie jego pies, jak się będzie zachowywał, jak się będzie czuł.  Każdy właściciel jest też zobowiązany do sprawowania prawidłowej opieki nad swoim psem i do mądrego kontrolowania poczynań swojego psa.

    Często na spacerach widzi się taki przykry widok, gdzie leci pies puszczony luzem na kogoś, właściciel drze się wniebogłosy, aby ten pies do niego wrócił, co niczym nie skutkuje i po czasie „gonitwy” pies zostaje przechwycony i otrzymuje baty smyczą od wkurzonego właściciela A czy poprostu w miejscu publicznym, gdzie nie każdy życzy sobie, aby podbiegał do niego obcy pies, nie można tak zachować się z kulturą, a przede wszystkim mieć „włączone” racjonalne myślenie i trzymać swojego psa na smyczy? Wtedy nie byłoby takiej całej beznadziejnej sytuacji i w takim wypadku tylko człowiek jest winny, że dopuszcza do tego i sam wpuszcza swojego psa, siebie w kłopoty i naraża na różne rzeczy innych ludzi i inne zwierzęta.

    Pamiętajmy, że przewodnik psa powinien być stabilny emocjonalnie, opanowany, spokojny w stosunku do swojego psa, mądrze kontrolujący wiele sytuacji i nie wpuszczający swojego psa w niekomfortowe dla niego, jak i też innych sytuacje.