DOTYK.
Opublikowano: 2020-04-02

DOTYK.

Jak wielu jeszcze właścicieli w ogóle nie potrafi dotykać swoich psów. Potwierdza to tylko jak wielu jeszcze z nich nie potrafi w ogóle odczytywać emocji swoich psów oraz tego co lubią a czego nie i czego potrzebują, a co w ogóle jest im zbędne. Bo psiaki pięknie wszystko człowiekowi pokazują, tylko komunikacja ta szwankuje, bo ludzie jej nie czytają. Często takim nieumiejętnym głaskaniem to człowiek zaspokaja tylko swoje potrzeby, a psu jest to całkowicie niepotrzebne i wprowadza go tylko w niepotrzebny stres, wycofanie, bądź w pobudzenie, gdzie w przypadku tego ostatniego często uznawany jest za niedobrego i krnąbnego. Właścicielu chcesz, aby twój pies ciebie szanował? Nie są ci obojętne emocje twojego psa? Chcesz, aby twój pies był zadowolony z twojego dotyku?Tak? To nigdy nie rób poniższych rzeczy! 

– Nigdy nie głaszcz psa na bene hilla. 
No skąd w ogóle wziął się zwyczaj, że ludzie klepią swoje psy po głowie?  Szczególnie mężczyźni – pach, pach po głowie i piesek zadowolony. Porażka…

– Nigdy nie głaszcz psa po głowie, doprowadzając do wytrzeszczu. 
Nie można głaskać psa po głowie tak ciągnąc i dociskając jego skórę, że powoduje to wytrzeszcz oczu i wyglada to tak jakby oczy miały wypaść z orbit.

– Nie wyciągaj psu języka z pyska.
Nie ma jak to “głaskać” psa po pysku a za chwile wyciągać mu dla swojego widzimi się na siłę język i go przytrzymywać tak, żeby pies nie mógł go schować.

– Nie tarmoś psa za fafle i nie wykręcaj ich, nie szczyp. 
Tarmoszenie za fafelki na przysłowiową ciocię, czy babcię tarmoszącą za policzki swojego ukochanego wnusia. Nigdy tego nie zrozumiem.

– Nie ciągnij psa za ogon. 
Jakie to popularne jak pancio głaszcze pieska po grzbiecie i jedzie rączką do końca, a na końcu chamsko przytrzymuje w dłoni końcówkę ogona swojego psa.

– Nie ciągnij psa za uszy. 

– Nie oklepuj swojego psa. 
– Nie rób tego, pies to nie worek treningowy, aby go oklepywać, wykaż się większą empatią i delikatnością.

 – Nie przewracaj psa na plecy 
– Nie używaj siły i nie przewracaj swojego psa na plecy, a potem nie oklepuj go uporczywie i nie wkładaj dłoni do pyska psa.

 – Nie wieszaj się na swoim psie i nie zasłanij swojemu psu pola widzenia. 
– Podczas przytulania nie zasłaniaj psu oczu, ani nosa.

 Zanim dotkniesz swojego psa zastanów się przez chwilę i pomyśl, czy on w danej chwili tego potrzebuje i czy tego chce. 

 Przestańmy w końcu być egoistami, którzy muszą zaspokajać tylko swoje potrzeby nie patrząc przy tym na potrzeby i emocje swojego psa. 

Bądźmy bardziej empatyczni. Zacznijmy patrzeć trochę dalej niz czubek własnego nosa. 

Na zdjęciu Boluś, którego już z nami nie ma   Nasz adoptowany psiak po przejściach uwielbiał delikatny i spokojny dotyk.