Nie stosuj przemocy.

Jeżeli ktoś doradza wam przemoc, to chrońcie swoich psich przyjaciół i siebie przed takimi ludźmi. Jeżeli ktoś doradza wam przemoc, to chrońcie swoich psich przyjaciół i siebie przed takimi ludźmi, choćby w waszych oczach wydawali się wcześniej największymi autorytetami, bo są weterynarzami, treserami, trenerami i ‘behawiorystami’. Autorytet to osoba godna naśladowania, a ktoś kto stosuje przemoc, czy zaleca jej stosowanie, to osoba godna pożałowania.


Ile razy słyszeliście w swoim życiu takie wypowiadane głupoty?

- “Twój pies nie może przejść pierwszy przez drzwi, to ty jako samiec alfa musisz wejść pierwszy.- “Żeby pokazać psu kto rządzi, najpierw ty musisz zjeść posiłek, a pies niech czeka i patrzy.”- “Kiedy pies na ciebie skacze nadepnij mu na tylne łapy, tak żeby go bolało.”- “Kiedy pies na ciebie warczy bij go po pysku, żeby wiedział, że nie wolno.”- “Kiedy pies robi coś źle złap go za kark jak suka i potrząsnij.”

- “Kiedy pies cię gryzie przewróć go na plecy i tak mocno trzymaj dopóki nie ulegnie.”-  “Wkładaj rękę do miski psa i zabieraj mu miskę kiedy je, będzie wiedział, że to ty jesteś panem i władcą, no bo nie gryzie się ręki która karmi.”- “Kiedy pies wskakuje na kanapę, a ty tego nie chcesz uderz go z całej siły gazetą, albo kapciem. Potem jak będzie próbował pokażesz tylko gazetę, albo tego kapcia.”- “Jak pies ciągnie załóż kolczatkę, tylko umiejętnie.”- “Jak nie pomaga kolczatka załóż obrożę prądową.”- “Dalej nie pomaga? No matko, co za oporny durny pies nałóż kolczatkę i obrożę prądową razem.”- “Cokolwiek pies robi, co się tobie nie podoba bij!”- “Pies gryzie cię po rękach, wykręć mu z całej siły fafle, albo uszy.”

- “Jak będzie się rzucał do innych psów karabińczykiem od smyczy uderz psa pomiędzy łopatkami.”- “Twój pies lata jak wariat, ciągle zaczepia, gryzie, nie umie się uspokoić wrzuć go do kenela i trzymaj tak długo, aż się nie uspokoi.”

- “Szczeniak zsikał się na dywan, weź go za fraki i włóż pysk w siki odrazu zrozumie, że w domu się nie szcza.”


“Znawców” i “doradców”, szczególnie internetowych na temat “wychowywania” psa potencjalny właściciel może znaleźć na każdym kroku, ale to już od mądrości tego właściciela będzie zależało jak poprowadzi w życiu swojego psa. To już od tego właściciela będzie zależało czy chce mieć u swojego boku psiego przyjaciela wychowywanego we wzajemnym szacunku, zaufaniu i mądrej miłości, czy tresowanego psa robota, wobec którego zastosuje wszelkie metody i narzędzia awersyjne, prowadzące tylko do zastraszania i tłumienia psa, który zamiast ufać będzie się bał, a to nie ma nic wspólnego z wychowaniem.


Drodzy właściciele chrońcie swoje psy przed beznadziejnymi “znawcami” i “doradcami”. Nawet jeżeli ktoś w waszych oczach zdaje się być największym autorytetem, a poleca wam stosowanie w stosunku do waszego psa: bicie, kopanie, szturchanie, zastraszanie, krzyki i wiele wiele innych…, to wiedz, że taka osoba kompletnie nie zna się na psiej psychice i emocjach. Jeżeli szukacie autorytetu w danej dziedzinie to przede wszystkim zwróćcie najpierw uwagę na to, jakie taka osoba ma podejście do psów, szczególnie swoich psów.

A na filmie Roxulka i Mufasa, szczęśliwe psiaki, wychowywane w mądrej miłości, wzajemnym szacunku i zaufaniu, które chcą być przy swoim człowieku dlatego, że chcą, a nie dlatego, że nie mają innego wyboru i muszą.

Opublikowano: 2020-07-16