Kennel klatka ma być ostoją.

kennel klatka

Moje psy nie korzystają z niej, ale uważam, że może być doskonałą pomocą w wychowywaniu psa. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że kennel klatka nie służy do tego, aby pies był w niej cały czas zamknięty.

Zanim nabędziemy kennel klatkę, musimy pamiętać, że musi ona być dobrana do gabarytów naszego psa. Pies powinien się w niej wygodnie położyć, obrócić, rozprostować i zmieniać pozycję ciała. Jeżeli już mamy kennel klatkę w domu, to pamiętajmy, że nie wolno do niej wsadzać psa na siłę. Stopniowo i spokojnie powinniśmy psa przyzwyczajać do niej. Klatka na początku powinna być umiejscowiona tak, aby pies widział wszystko, oczywiście na początku znajomości psa z klatką, nigdy nie powinniśmy zamykać klatki. Wszystko powinno odbywać się stopniowo i pamiętajmy, że każdy pies uczy się w innym tempie i w inny sposób.


Nigdy nie zmuszajmy do wejścia na siłę, jeżeli pies nie chce wejść, zignorujmy całą sytuację za jakiś czas spróbujmy ponownie. Jeżeli po paru dniach pies zacznie z chęcią wchodzić do klatki, to możemy na chwilkę zamknąć drzwi, otworzyć i pochwalić psa. Stopniowo czas wydłużamy. Jeżeli pies z chęcią będzie już zostawał, to dajmy mu coś do gryzienia (żwacze, uszy lub inne przysmaki). Musimy pamiętać, że takie siedzenie jest bezczynne i pies powinien czymś się zająć, a gryzienie lub żucie czegoś jest naturalnym zajęciem dla psa. Jeżeli pies zostaje na parę godzin, zaopatrzmy kennel w zawieszaną miskę z wodą. Szczeniaka nie zostawiajmy na dłużej, niż trzy godziny. Dorosły pies może w klatce spędzić więcej godzin, ale powinien przed zostaniem w niej, mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Tak samo, po wyjściu z klatki. W klatce powinno być wygodne legowisko lub kocyk.

Pamiętajmy, że kennel klatka ma być dla psiaków bezpiecznym schronieniem, norą w której mogą się ukryć i odpocząć z dala od domowego zamieszania. Dlatego zwracajmy uwagę, na miejsce w którym chcemy takiemu psiakowi zrobić takie schronienie. Nie może to być przy grającym wiecznie telewizorze, bądź łóżeczku z płaczącym dzieckiem. To ma być przytulne miejsce, które daje poczucie bezpieczeństwa i redukuje przeżywany stres. Jeżeli nasz pies musi korzystać z kennel klatki, to włóżmy swoje serce i pracę z zaprzyjaźnieniem go z nią. Nigdy nie wyciągajmy psa z niej na siłę, ani na siłę nie wpychajmy i najważniejsze, nie trzymajmy go w niej cały czas, jak to niestety niektórzy robią.

Opublikowano: 2019-10-01